Koupání

Jako drsnosrsté plemeno se westík obecně koupat nesmí (nemá). Co ale se špinavým psem?

Co je špatného na koupání?
Westíkova srst není přizpůsobená na působení šamponů apod. Již po působení samotnou vodou se srst začíná kroutit, otevírá se a pes smrdí. Srst pravidelným koupáním ztrácí svou původní ochrannou funkci.

Do vany jen v nejnutnějším případě!
Tak takhle ne

Výsledek po vykoupání
Kromě smradlavé kudrnaté ovce budete mít doma ještě psa, který se bude špinit čím dál tím víc. Připravujete tím i skvělou půdu pro různé kožní problémy a infekce.

Jak na to
Pokud vám pes proběhl blátem, nedá se nic dělat než přistoupit ke koupeli. Vlažnou vodou bez šampónů apod. opláchněte pouze umazané chlupy. Nenamáčejte zbytečně části, které to nepotřebují.

Sušení
Ještě ve vaně chlupy v ruce vyždímejte, ať je pes co nejsušší. Psa usušte ručníkem po směru růstu chlupů, neměl by se vám oklepat. Je dobré mít po ruce hřeben a psovi upravovat chlupy do tvaru, aby se mu nekroutily. Můžete použít i fén, ale pozor na horký vzduch a psychické trauma z neznámé věci. Nenechejte psa se sušit samovolně, žádné drbání o koberec.

Foto z mokrého koupání a sušení

Vybělit a vyčesat
Bělení a kartáčování

Ideální způsob
Pokud west získává odstín chodníkové šedi, tak je na čase běloba. Psa musíte pořádně prosypat, protřít prsty a ještě lépe vykartáčovat. Je dobré máte-li možnost nechat psa vyklepat na suché zahradě.
Pokud je pes mokrý po procházce, použijte místo běloby bramborový škrob - solamyl. Taková suchá koupel je to nejlepší řešení. Pes vypadá lépe než mokré proceduře.

Pes před a po vybělení
Vlevo je zaprášený pes a vpravo pes po vybělení, rozdíl je zřejmý

Zpět